Co je vlastně převis po císaři?
Převis na břiše je pro mnoho maminek, které prožily císařský řez, opravdu běžným problémem. Často se jedná o nadbytek povolené kůže a tuku, který visí nad jizvou, a občas se s ním pojí pocit frustrace. Ráda bych se s vámi podělila o svou osobní zkušenost a dala pár tipů, jak se s tímto neduhem poprat.
Můj příběh
Když se mi narodil první syn Honzík, porod proběhl klasickým způsobem. Odcházela jsem z porodnice skoro bez bříška a dokonce jsem se vešla do džín, které jsem nosila před těhotenstvím! Po šestinedělí jsem se rychle vrátila ke cvičení a byla jsem zpátky ve formě.
…frustrující převis na břiše…
Pak přišlo neplánované těhotenství a můj druhý syn Kubík se narodil císařským řezem. I když mi lékaři chválili, jak se jizva hezky hojí, já jsem byla dost zklamaná. Moje břicho vypadalo stále, jako bych byla v sedmém měsíci těhotenství. Převislé bříško, které viselo přes jizvu, a kalhoty, které se snažily udržet to všechno pohromadě, byly vážně frustrující.
Jak se s převisem na břiše vyrovnat?
Jasně, že po císařském řezu se doporučuje být v klidu aspoň 8 týdnů, což ale nebylo s dalším ročním synem vůbec snadné! 🙂 Ale po nějakém čase jsem se rozhodla, že se pokusím vrátit do formy. Radím všem maminkám, aby se (minimálně v úplném začátku) poradily s fyzioterapeutem, který vám pomůže zkontrolovat břišní svaly, případnou diastázu a dostanete i tipy, jak správně pracovat s jizvou, aby se vám lépe hojila.
Klíčové tipy na odstranění převisu po císaři
Z mé vlastní zkušenosti většinou nezabere jeden zázračný tip, ale je to správná kombinace jednotlivých kroků. Je velmi důležité začít zapojovat hluboký stabilizační systém, přidat aerobní činnost a také upravit stravu. A pokud se vám nechce hledat další hodiny na internetu a projíždět spousty stránek, mám pro vás tip na komplexní řešení! 🙂
Co konkrétně tedy s převisem dělat?
Pokud hledáte způsob, jak se vrátit do formy po císařském řezu a vyřešit problém s převisem, mám pro vás skvělý tip! Nabízím náš online program „Pozvolna do formy“, který je navržen přesně pro maminky, jako jste vy.
Tento čtyřtýdenní online program obsahuje všechno, co potřebujete – cvičení, rady, tipy a tréninkové plány, které jsou bezpečné a efektivní. Pomohu vám se správnou stravou a také s technikami pro práci s jizvou. S naším online programem budete mít všechny potřebné nástroje na dosah ruky!
V případě, že jsi typ, který potřebuje vzít za ruku a dovést do cíle, doporučuji vyzkoušet online koučink www.koucka-online.cz.
Moje výsledky
Na fotce můžete vidět, jaké změny jsem udělala za dva měsíce. První fotka (vlevo) byla po osmi týdnech od porodu, a druhá (vpravo) po dvou měsících pravidelného cvičení. Jako trenérka jsem program Pozvolna do formy sestavila právě v době, kdy jsem byla po císařském řezu a sama jsem ho na sobě tak otestovala v praxi.
Co na začátku často řešíme?
-
Kilča navíc, povolená postava
Některé z nás odejdou z porodnice v džínách, které nosily před otěhotněním a některých se kila drží i několik let. Dostat se do formy ale nemusí být tak těžké, jak se na první pohled zdá.
-
Diastáza, pánevní dno
Rozestup břišních svalů trápí mnoho maminek a je potřeba zvolit vhodné cviky. S tím také počítáme a mohou s námi cvičit jak maminky s diastázou tak ty, které se potřebují zaměřit na povolené pánevní dno.
-
Převis po císaři, vypouklé břicho
Po porodu císařským řezem někdy zůstává břicho viset přes jizvu a většinou se nám to moc nelíbí. Stejně tak, jako vypouklé břicho, kdy máme pocit, jako bychom snad ani neporodily 🙂 I s tím se dá pracovat.
-
Nepotřebuješ fitko ani hlídání
Začít pravidelně cvičit…hmm, ale co když nemám hlídání, nebo žádné fitko poblíž? Cvičit můžeš doma. Neztrácej čas přesuny. Vše zvládneš v běžném domácím prostředí a naplánuješ podle sebe.
-
Že na to nemáš čas?
A chceš si ho najít? Cvičí s námi i mamky, které mají 4 děti a to už musí být nějaký fofr 🙂 Toto cvičení je pro mamky, takže se s nedostatkem času počítá. Poradíme ti, jak na to.
-
No jo, ale co ta únava?
Když mám chvilku klid, nejradši bych si hodila nohy nahoru a to mám jít cvičit? Nebudeme ti lhát a první dny asi nebudou nic moc. ALE čím lepší fyzička, tím více energie. Ten pocit, když najednou zvládáš věci, které ti dělaly velké problémy, je k nezaplacení.
Komentáře