Teorii, jak by měl náš jídelníček vypadat už známe a často známe i teorii o tom, jak to převést do praxe! Proč se to tedy stále nedaří?
Mezi nejčastější překážky patří tyto:
1) Pravidelnost (nestíháme)!
Pokud patříte k ženám s nabitým programem, je pro vás většinou těžké, dostat do svého programu téměř cokoliv navíc. Každá minutka vašeho času je plně využita. Pokud se snažíme měnit své stravování a chceme jíst pravidelně, objeví se najednou více takových „minutek“, které najednou potřebujeme k tomu, abychom vymyslely, co si dáme, nakoupily, připravily si to a ještě to navíc i snědly… 🙂
Neříkám, že je to nereálné, ale mohou být dny, kdy se to prostě nepovede a pokud se jich objeví více za sebou, máme tendenci to pomalu začít vzdávat a vracet se k původnímu režimu, který máme „zajetý“… (více k tématu práce s časem, vůle apod. v kurzu sebecoachingu v členské sekci)
Co se osvědčilo mně?
Mít u sebe vždy rychlé svačinky, které mají dlouhou trvanlivost a jsou snadno přenosné.
– hotové proteinové nápoje (dnes už mají často i v supermarketu)
– nápoje nahrazující kompletně celé jedno jídlo, například MANA, nebo Nutridrink – mají v lékárně
Neříkám, že bychom měly být živé jen na tomto, ale než hladovět, tak je toto, alespoň pro mě, báječná varianta.
Často využívám také:
– ořechy (mandle, para, kešu…všechny možné) – snadno mohu mít sáček v batohu
– banán – koupím na každém rohu a mohu sníst bez nutnosti umytí
– kefíry a jogurtové nápoje – opět akce koupím a jdu
Rychlé vaření:
Když není čas, tak není potřeba vyvařovat, ale dát tělu živiny. Často využívám kus kus, který smíchám s tuňákem a zeleninou, klidně i mraženou, když nemám čerstvou. Super rychlovka jsou i vejce na tisíc způsobů, nebo Šmakoun a výrobky z něj.
2) Chutě (sladké, slané)
Bojovat s chutí i hladem je často předem prohraný boj. Pokud bojuji jen s chutí, mám mnohem větší šanci na to, že to zvládnu. Je dobré odhalit příčinu těchto chutí. Co může být důvodem?
– málo jsme jedly během dne a tělo už zoufale volá po „rychlé energii“ často v podobě sladkostí nebo třeba fastfoodů. Toto se také stává, když si dáte k obědu salát ve snaze, udělat to správně, ale energie ze salátu tělu nemůže stačit a proto vás potom nenechá být, dokud si něco nedáte 🙂 Salát je k obědu málo…
– Málo spíme, jsme unavené a tělo se snaží dohnat energii jinde a nejlépe v podobě rychlých cukrů. Ideální je, pokud se raději vyspíme, ale někdy to prostě nejde a to dokonce dlouhodobě (vstávání k dětem apod..). Tady bych volila nějakou „zdravější“ variantu sladkostí. Ovesné sušenky, sušené ovoce, čokoládu s vysokým obsahem kakaa… a také se snažit předcházet stavům, kdy jsme hladové a sníme v podstatě cokoliv.
– síla zvyku – jakmile máme na něco návyk, je těžké to změnit, protože náš mozek si na to v dané situaci vždy vzpomene. Pokud jsme zvyklé „pojídat“ něco vždy při nějaké příležitosti (večer u TV, když pracujeme na PC, v kině, v autě…), tak se jedná často o silný návyk a není úplně snadné s ním bojovat.
(více na téma zlozvyky v kurzu sebecoachingu v členské sekci)
3) Pitný režim (málo pijeme)
Pokud má tělo málo vody, nemůže fungovat naplno! Mnohdy se nám ale stává, že vůbec nepociťujeme pocit žízně… Osobně nejsem příznivce velkého „prolévání se“ vodou, pít několik litrů denně a nutit se do toho. Vypít ale jen sklenici vody za den, je málo!
Mně třeba pomáhá to, že si dávám vždy velkou sklenici vody ráno po probuzení, ke každému jídlu, při tréninku a kdykoliv si vzpomenu. Před spaním se snažím už tolik nepít, abych si zbytečně nenarušovala spánek tím, že se budu budit na záchod.
Někomu pomůže i to, že si třeba nastaví na mobilu upozornění. Existují i aplikace, které pomáhají více pít.
Osobně doporučuji, zastavit se, na chvíli si sednout (pár minut) a zamyslet se nad tím, co vám dělá největší problém, proč a jak to chcete řešit. Tím, že už si to takto promyslíte, máte mnohem větší šanci na úspěch.
Zkuste si nakoupit „trvanlivé náhražky“, nebo třeba tuňáka do zásoby, zeleninu do mrazáku atd…
Zbude vám porce jídla, kterou už nikdo nechce? Šup s ní do mrazáku na později. V hektických dnech se velmi hodí!
Přechod na jiné stravování je proces a je určitě málo těch, kterým se to podařilo bez nějakých větších či menších přešlapů. Důležité je mít stále chuť, zkoušet to dál 🙂
Komentáře