„Už je to 4 týdny, co poctivě cvičím, hlídám stravu a výsledky nikde! Jak to?“ To není příliš velká motivace, že? Začneme, držíme se, makáme a nic z toho… Co dál? Pokračovat, nebo začít hledat jiný způsob? Pojďme se mrknout na to, jaké faktory naše výsledky ovlivňují.
STRAVA A POHYB
Hodně záleží na tom, jaký pohyb děláme a jak se stravujeme. Pokud chceme zhubnout, zpevnit a celkově se dostat do formy, měl by náš trénink určitě obsahovat jak posilování, tak aerobní činnost a strava by měla být, ideálně, vyvážená.
JAK SE O SVÉ TĚLO STARÁME
Velkou roli hraje také to, jak jsme se k našemu tělu „chovaly“ v minulosti. Pokud jsme jej například „trápily“ různými dietami, hladovkami a podobně, je velmi pravděpodobné, že se náš metabolismus zpomalil a tělo nechce „pustit“ své těžce uložené zásoby pro případ, že nás opět napadne hladovět. Nejprve je potřeba jej přesvědčit o tom, že se na žádnou další hladovku nechystáme a potom se přebytečného tuku rádo zbaví, protože kila navíc, tělu příjemná nejsou a ve chvíli, kdy nebojuje o přežití, se jich rádo zbaví.
NÁŠ SOMATOTYP
Dalším faktorem je i náš somatotyp. Co to je? Somatotypy máme 3 a to:
Ektomorf – to je typ člověka, který má na sobě všeho málo 🙂 Má málo tuku i málo svalové hmoty. Je to takový ten „hubeňour“, který i kdyby jedl každý den pizzu s hranolkami, pravděpodobně nepřibere ani deko. Většinou bude spíš bojovat s „hubeností“ a často hřeší na to, že může jíst co chce a nestravuje se úplně ideálně… Nedostatek bílkovin má za následek ztrátu svalové hmoty a tito lidé vypadají často až nezdravě hubeně, pokud se nehlídají.
Mezomorf – je tak trochu „ideál“ 🙂 má dostatek svalové hmoty a málo tuku. Je to atletický typ. Pokud přibere, stačí mu přidat pohyb, upravit stravu a je zpět ve formě.
Endomorf – no a tento typ má, zase, všeho hodně 🙂 Má hodně svalů i hodně tuku. Je to takový ten typ robustní, podsadité postavy. Většinou mají široký krk, široká záda, mohutnou kostru. Těmto lidem dá hubnutí velmi zabrat a musí makat nejvíc ze všech, aby dosáhli výsledků.
Jsem toho názoru, že každý člověk může mít výsledky a být fit! Záleží na tom, jaký máme cíl, jaký jsme typ a nutno říct, že ne každého lze striktně zařadit mezi výše uvedené tři somatotypy, ale velmi často jsme kombinací dvou s tím, že jeden například převažuje apod..
Ženy často trápí i proporce postavy, jako například větší bříško, nebo zadeček atd… Napříč těmito somatotypy máme ještě typy postav, kterým se ukládá tuk spíše v horní části těla, ve spodní části těla a nebo jej mají rovnoměrně rozložený. Možná to znáte pod názvy, jako je jablko, hruška…
Chci mít štíhlé nohy, jako kámoška! Budu cvičit to, co ona!
Je zkrátka hodně věcí, které naše výsledky ovlivňují. Když mám například typ postavy s mohutnější spodní částí těla a toužím mít stejně štíhlé nožky, jako má kamarádka, která cvičí jógu, nebude úplně správnou úvahou to, že začnu cvičit jógu a budu očekávat, že se mi z toho zeštíhlí nohy…bohužel!
Pokud bych se podívala na kamarádku, je dost pravděpodobné, že bude buď celkově drobný typ, nebo bude mít jen tuk jinak rozložený. Pokud si řekneme, že lidé, kteří cvičí jógu bývají štíhlí, tak to rozhodně nebude jen tím, že dělají tento typ pohybu. Jóga je velmi spojená i s duchovní stránkou a pokud se zeptáte nějakého jogína, jak se stravuje, tak si myslím, že většina vám odpoví, že velmi střídmě a spíše jsou to vegetariáni či vegani. Jedno ovlivňuje druhé. Tento typ sportu si také vybírají klidnější typy lidí a často i se somatotypem ektomorfa, který je od přírody hubený.
Rozebírám to proto, že se s těmito úvahami setkávám často a zbytečně si tím naši cestu prodloužíme, protože volíme nesprávně.
Z posilovny si odnesu velké, ošklivé svaly!
Ženy mi říkají, že nechtějí posilovat, protože jim po tom narostou svaly. První věc je, že svaly jsou žádoucí, protože nám umožňují pohyb, jako takový a druhá věc je, že svaly, které mají na mysli, tedy takové ty „ženy kulturistky“, to se nikomu „omylem“ nestane a nestane se to ani přírodní cestou bez nějakého dopingu!
Pokud si tedy řeknu, že z posilovny si odnesu pouze velké svaly, opět to není správná úvaha, protože velmi záleží na tom, jak budu posilovat.
Co z toho vyplývá?
1) Naše dispozice ovlivňuje z velké části genetika. U každého typu postavy se však dá dosáhnout skvělých výsledků. Jen je potřeba s tím umět pracovat.
2) Hubnutí/přibírání, tedy to, kolik na sobě budeme mít hmoty, ovlivňuje z velké části strava! Více o stravě najdete také v článku Diety, stravovací přešlapy…
3) Každý druh pohybu, formuje naše tělo určitým způsobem. Je tedy nejlepší jej kombinovat. Pro zpevnění a redukci je ideální posilování s aerobní činností.
4) Dejte svému tělu i čas… Pokud se k němu nechováme příliš dobře, je pro něj náročné, udržovat nás ve zdraví a někdy máme tendenci od něj očekávat, že ve chvíli, kdy vynecháme pár sladkostí a 3x si zacvičíme, hned uvidíme výsledky…
Pokud potřebujete svou proměnu konzultovat, můžete se na mě obrátit buď prostřednictvím chatu, facebooku, nebo na email: [email protected].
Hodně úspěchů a trpělivosti!
Komentáře