Diety, stravovací „fígle“, náhražky stravy a zkrátka strava celkově, je poměrně časté téma. Někde si přečteme článek o tom, že ta či ona celebrita se udržuje ve formě díky této dietě, jinde zase rady o tom, abychom vynechaly pečivo, více pily a chodily na procházky, pokud chceme zhubnout. Občas se objeví i články s kalorickou hodnotou jednotlivých potravin, my se vyděsíme, že ta či ona potravina je hrozně kalorická, vynecháme ji a přitom se může jednat o potravinu, která má kvalitní složení, obsahuje skvělé živiny a stačilo by pouze vědět, jak s ní zacházet a v jakých situacích ji jíst. Je toho, zkrátka, hodně, co na nás míří ze všech různých zdrojů a mnohdy není vůbec lehké, vyznat se v tom a nastavit si své stravování tak, abychom měly dostatek energie a udržely si štíhlou linii 🙂
Na začátku bych chtěla říct, že si myslím, že neexistuje jeden, jediný, správný způsob stravování, který bude vhodný úplně pro všechny. Každá jsme jiná, náš metabolismus pracuje odlišně a máme jiný životní rytmus, jiné návyky apod.. Určitě se můžeme inspirovat tím, co funguje někomu jinému, ale je vždy potřeba brát v úvahu i ostatní okolnosti.
To, co ale, rozhodně, platí u všeho je, že pouze trvalá změna, přináší trvalé výsledky. Pokud mám v plánu najet na nějaký způsob stravování, který se „má držet“ nějakou omezenou dobu, je potřeba si uvědomit, že toto sice může fungovat, ale co bude dál? Co až se vrátíme zpět k našemu stravování? Toto je typický příklad, kdy dochází k následnému JOJO efektu, tedy tomu, že se nám kila vrátí a mnohdy ještě s úrokem 🙂
Myslím, že ještě další důležitá věc v tomto případě je, že kila, která zhubneme, budou většinou právě svaly! V případě, kdy hladovíme, nebo nedodáváme tělu dostatek živin, začne si je samo vytvářet právě ze svalů. Svaly jsou to, co nám umožňuje pohyb a dělají tělo pěkné, zpevněné. Po takovém „rychlohubnutí“ stejně nebude postava vypadat dobře!
Co je důležité před tím, než změním svou stravu?
Je potřeba si tedy položit otázku, zda jsem schopna fungovat takto dlouhodobě. Pokud ne, nemyslím si, že je dobré se do toho pouštět. Zde narážím zejména na ovocné diety, „tukožroutské“ polévky, strava „v prášku“ atd… Nutno i říct, že často nás pohání touha po hubnutí a zapomínáme na své zdraví a na to, že naše tělo nemůže fungovat bez dostatku živin. Mezi tyto živiny patří zejména bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Kolik bílkovin bude obsahovat taková „tukožroutská polévka“? Kolik jich bude mít „ovocná dieta“? Kolik vitamínů a minerálů získáme díky „vajíčkové dietě“? Takto bychom mohly pokračovat velmi dlouho. Každé striktní omezení stravy často přináší úbytek kil, který tělu ve výsledku vůbec neprospívá a výsledek nemůže být trvalý. Není to úplná ztráta energie?
Rozhodně je tedy potřeba zhodnotit, zda má způsob stravování, který chci vyzkoušet, vyvážený podíl sacharidů, tuků, bílkovin a má dostatek vitamínů a minerálů. Strava, kde jíme stále dokola to samé, nebo je zaměřená pouze na ovoce či zeleninu, určitě nebude, tím pravým.
V případě stravovacích směrů, které jsou postaveny na tom, že jíte jídla „z prášku“, může a je možné, že často i bude, vyvážený poměr důležitých živin, ale jak dlouho to vydržíte? Jak dlouho vám bude jídlo z prášku chutnat? Věřte, že dlouho ne… a co potom? Já jsem zastánce toho, že nejlepším možným řešením je, naučit se jíst! Naučit se, stravě rozumět, alespoň na takové úrovni, co potřebuji sama pro sebe. Vždyť jde přeci o nás, o naše tělo…jiné nemáme a mít nebudeme. Často věnujeme svůj čas tomu, abychom se naučily, jak si udělat super obočí, jak vybrat vhodné oblečení a další věci. Co tento čas věnovat tomu, abychom se naučily, jak mít dostatek energie, cítit se dobře, udržet si svou postavu a to díky tomu, že víme, jak jíst? Stravovací návyky si každá z nás přinášíme ze své rodiny, od rodičů. Jaké chcete předat svým dětem? Nebude pro ně v budoucnu mnohem jednodušší, když budou správně jíst a to naprosto přirozeně?
Jednotlivé stravovací směry a můj názor na ně:
- Vyvážená strava – sacharidy, tuky, bílkoviny a cca 5-6 jídel denně
V současné době je to velmi rozšířený směr a osobně si myslím, že je naprosto fajn. Tělu dodáváme všechny živiny, díky pravidelnosti zrychlujeme metabolismus a určitě se budeme cítit dobře. Nevýhodou je nutnost jíst velmi často, cca 2-4 hodiny, což nemusí vyhovovat každému a to ať z důvodu, že nepociťuje tak často hlad, tak proto, že musí na jídlo často myslet, případně připravovat atd…
Shrnutí: pro tělo prospěšný směr, vhodný pro redukci, tělo má dostatek energie x nutnost jíst v krátkých časových intervalech, více na stravu myslet, udělat si prostor pro přípravu i samotnou konzumaci - Nízkosacharidová strava – sacharidy jsou nahrazovány tuky
Momentálně se stává dost „trendy“. Osobně mi také dost vyhovuje. Výhodou je, že tuky jsou oproti sacharidům, dlouhodobým zdrojem energie a není nutné, jíst 5-6 jídel denně, ale klidně jen 3. Tělo sice sacharidy, neboli cukry, nezbytně k životu potřebuje, ale umí si je vytvořit samo a to právě z bílkovin a tuků. Tím, že je nedostává přímo, ale musí si je samo vytvořit, trvá to déle a není to tedy v hodné v případě, kdy běžíte maraton a dochází vám energie a vy si dáte tuky. V tomto případě je potřeba dodat „rychlé cukry“. V běžném životě to však bez nich zvládneme 🙂
Shrnutí: sacharidy se nahrazují tuky – záleží na tom, jak moc chceme sacharidy „přiškrtit“, někomu nemusí absence sacharidů vyhovovat. Výhodou je možnost větších rozestupů mezi jídly. - Přerušovaný půst
Jedná se to způsob, kdy se den rozdělí na dvě části a to na tu, kdy se jí a na tu, kdy ne. Myslím, že důvody, které sama metoda prezentuje a to, že tělo stačí dotrávit, vyplavuje méně inzulínu apod. jsou celkem opodstatněné. Osobně s touto metodou nemám zkušenost. Myslím, že není vhodná pro úplného „začátečníka“ a k tomu, aby byla tělu opravdu prospěšná, je potřeba mít alespoň základní znalosti o stravování. Pouhé rozdělení na čas, kdy budu jíst, co chci a na dobu, kdy nebudu jíst nic, je málo. Je potřeba vědět, co mám jíst a mít zastoupené živiny, které tělo potřebuje.
Shrnutí: Na metodu nemám negativní názor, určitě budou ženy, kterým bude vyhovovat, přinese výsledky, ale rozhodně nebude pro každého! Já osobně bych měla problém s tím, že bych se nevešla do časových intervalů. Ráno nemohu být bez snídaně a pokud se dostanu k tréninku až k večeru, nemohla bych se potom najíst, což podle mě, není úplně ideální. Pokud však budu umět správně jíst a zorganizuji si to tak, abych se i s aktivitami „vešla“, může to mít jistý přínos. - Vegetariánství/veganství
V případě vegetariánství se jedná o vynechání masa, někteří vegetariáni jsou striktní, někteří jedí ryby. V případě veganství se jedná nejen o maso, ale o veškeré potraviny živočišného původu, takže i o vejce, mléko… Proti této stravě nic nemám. Důvody pro toto stravování jsou různé, ale často se jedná o „morální“ důvody, nebo někomu maso, prostě, nechutná! Než se však do takového směru pustíme, měly bychom mít o stravě určité znalosti. V případě vegetariánství a veganství často hrozí nedostatek bílkovin, pokud si jen řeknu „vynechám maso“ případně další živočišné potraviny. Ano, bílkoviny můžeme získat i z luštěnin, sóji apod., ale pouze sója obsahuje bílkoviny rostlinného původu, které označujeme za „kompletní“, tedy za takové, které je naše tělo schopno, jako bílkovinu použít. V případě, že si dám samotné fazole, které sice bílkoviny obsahují, ale „nekompletní“, tělo je, jako bílkovinu, nevyužije. Nemůže z nich tedy tvořit svalovou hmotu a různě „se opravovat“. Bílkoviny však lze zkompletnit. (více v kurzu správného stravování , díl Bílkoviny).
Shrnutí: Vegetariánství a veganství může někomu vyhovovat a být pro jeho tělo prospěšné, ale určitě není pro každého. Osobně jsem to zkoušela asi půl roku, ale moje tělo lépe využívá bílkoviny živočišného původu a nedařilo se mi budovat, ani příliš udržet svalovou hmotu.
V závěru bych chtěla říct, že nejčastěji zjistíme, zda nám to či ono vyhovuje hlavně tím, že si to samy vyzkoušíme. Rozhodně doporučuji, získat o stravě alespoň základní znalosti (například v Kurzu Správného stravování v klubu MámaCoTrénuje), nebo i z jiných zdrojů. Pozor ale na to, jak moc důvěryhodné zdroje to budou. Já bych se určitě vyvarovala všech diet či krátkodobých změn stravování a nejsem ani příznivcem vynechávání velké škály potravin z jídelníčku a soustředění se pouze na omezené druhy.
Důvodem, proč se zajímat o stravu, nemusí být jen hubnutí, ale myslím, že hubnutí je jen pouhým benefitem, správné stravy. Pokud jíme tak, jak to našemu tělu vyhovuje, máme dostatek energie a cítíme se skvěle!
Komentáře